Дома Свет Балкан Голема акција на МВР и Српската полиција во соработка со ДЕА, но...

Голема акција на МВР и Српската полиција во соработка со ДЕА, но некој лаже

949
0
АКЦИЈА

Министествата за внатрешни работи на Македонија и Србија соопштија за откривањето на најголемата лабораторија за синттичка дрога на Балканот. Дрога која претежно била наменета за борците од ИСИС.

Оваа лабораториа се наоѓала во Мала Речица.

Организатор на групата што стоела зад најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги во Тетово, е Милан Зарубица, кој се смета за еден од најголемите креатори на ваков вид дроги, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во Белград, по повод заедничката акција на македонските и на српските обвинителства и полиции за разбивање на криминалната група.

Она што е симтоматично е дека двата извештаи се разликуваат.

Српското МВР тврди дека е запленето 300 килограми синтетичка дрога и дека се уапсени 8 лица на чело со организаторот Милан Зарубица.

Македонското МВР пак тврди дека е запленето 500 килограми синтетичка дрога и дека се уапсени 6 лица. Ова го изјави и министерот Спасовски на прес конференција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here