Дома Здравје За здравје, чаша пиво!

За здравје, чаша пиво!

547
0
АКЦИЈА

Енергетската вредност на еден литар стандардно пиво е иста со енергетската вредност на еден литар полномасно млеко.

Пивото го покачува нивото на HDL или добриот холестерол и со самото тоа го намалува ризикот од задебелување на артериите и згрутчување на крвта кои му претходат на срцевиот удар.

Луѓето кои редовно пијат пиво, имаат 30% поголема количина на витамин Б6 во крвта, за разлика од тие што не пијат.
Љубителите на пиво, имаат 40% помали шанси да развијат камен или песок во бубрезите.

Флавоноитите од хмељот, која е главна состојка на пивото, имаат различни својства како естрогенот, па можат да послужат како природен надоместок на хормоните кај жените во менопауза.
Хмељот содржи и ксантохумол, супстанца која уништува одредени енземи во организмот кој може да го активираат ракот, а и му помага на телото во отстранување на супстанцата која може да го предизвика ракот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here