Дома Македонија Амди Бајрам: Од денес сум пратеник од Сојузот на Ромите, не од...

Амди Бајрам: Од денес сум пратеник од Сојузот на Ромите, не од Коалицијата за подобра Македонија

1593
0
АКЦИЈА

Пратеникот Амди Бајрам, на денешната седница во Собранието на Република Македонија се јави за збор процедурално и истакна дека повеќе не е дел од Коалицијата за подобра Македонија

– Сакам да изјавам дека до денеска во Собранието сум бил како пратеник од Сојузот на Ромите во коалиција на ВМРО-ДПМНЕ, од денеска ќе делувам како пратеник од Сојуз на Роми – рече Бајрам во неговото кратко процедурално обраќање пред продолжението на денешната собраниска седница.

Од утрово тој не сакаше да дава изјави за медиумите, но вчера за Алсат М изјави дека има шанси да се придружи на пратеничката група на ДУИ, но како што кажа, сè уште се размислува и не може ништо да потврди, требало да се почека да се види дали ќе најдат заеднички јазик.

Од друга страна, пак, ставот на ДУИ е дека тој не може да биде дел од нивната група во Собранието, но може да си дејствува како независен пратеник.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here