Дома Македонија Вести Актерот Владо Јовановски бара седницата во Апелациониот суд да биде јавна

Актерот Владо Јовановски бара седницата во Апелациониот суд да биде јавна

853
0
АКЦИЈА

Актерот Владо Јовановски побарал седницата во Апелациониот суд на која ќе се разгледува неговата жалба по однос на продолжување на притворот за ушре 30 дена како осомничен за настаните во Собранието од 27-ми април, да биде јавна

Јавна седница бараат и Оливер Поповски од шестата управа, како и Горан Ѓошевски од обезбедувањето на Трајко Вељановски.

Во Апелација до сега пристигнале осум жалби по однос на одлуките од Кривичниот суд. Судот пред една недела одлучи да им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here