Дома Македонија Економија По празниците ново покачување на горивата во Македонија

По празниците ново покачување на горивата во Македонија

614
0
АКЦИЈА

По божиќните празници нова цена на горивата во Македонија. Регулаторната Комисија за енергетика утре ќе ја донесе одлуката, две недели по последната мерка со која горивата поскапеа за половина денар по литар.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 66,50 денари по литар, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 е 68,00 денари.

По последното зголемување на цената на дизелот од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата. Така новата цена на Еуродизелот на 1 јануари изнесува 58,5 денари за литар.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here