Дома Македонија Црна Хроника Арсенал на оружје пронајден во џип на кичевчанец

Арсенал на оружје пронајден во џип на кичевчанец

517
0
АКЦИЈА

Од страна на полициски службеници од Кичево, на 11-ти јануари годинава во домот на С.Ѓ. (49) бил извршен претрес, при што неговиот син Ј.Ѓ. (25) бил забележан како во џип Cherokee со кичевски регистарки таблички става огнено оружје.

Полицајците извршиле преглед во возилото, при што биле пронајдени и одземени: три пиштоли, една автоматска пушка, една полуавтоматска пушка, ловна и воздушна пушка, рачна бомба, една граната за светлосен сигнал, една звучна граната, топовски удар, повеќе оквири за автоматска и пиштолска муниција и околу 270 парчиња пиштолска и автоматска муниција.

Ј.Ѓ. бил лишен од слобода и однесен во Полициската станица во Кичево, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here