Дома Актуелно На албански јазик испишано новото име на скопскиот аеродром (ФОТО)

На албански јазик испишано новото име на скопскиот аеродром (ФОТО)

501
0
АКЦИЈА

Согласно законските прописи поставени се и двојазичните табли на кои покрај на македонски и на албанск јазик е испишано новото име на скопскиот аеродром „Меѓународниот аеродром Скопје“ – “Aeroporti Ndërkombëtar Shkup”, пренесува Фактор.

Екипи на Македонија пат исто така ги отстранија таблите на кои беше испишано името автопат „Александар Македонски“ и беа поставени таблите со новото име на автопатот „Пријателство“.

Овие постапки ги донесе премиерот Зоран Заев како знак на добра волја и градење доверба со Грција и премиерот Ципрас за конечно да се реши деценискиот спор за името.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here