Дома Македонија Вести ИМПЕРИЈАТА ЗАМРЗНАТА: Судот донесе решине за замрзнување и одземање на дел од...

ИМПЕРИЈАТА ЗАМРЗНАТА: Судот донесе решине за замрзнување и одземање на дел од имотот

503
0
АКЦИЈА

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека во рамки на истрагата „Империја“ судот донесе решенија за определување на привремена мерка одземање на дел од имотот заради обезбедување на правните лица ДПТУ Орка холдинг АД Скопје и ДПТУ Ексико ДООЕЛ Скопје и решенија за привремено да се запре одливот на парични средства од банкарските сметки на правните лица ДПТУ Ексико ДООЕЛ Скопје и ДПТУУ Тимох увоз извоз ДОО Скопје.

-Во овој момент, од доказите со кои располага ова Јавно обвинителство, произлегува дека е сторена штета на Буџетот на Република Македонија во износ од најмалку 6.275.280 евра, како и дека се испрани парични средства во износ од 10.939.938 евра, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на СЈО.

Воедно, од СЈО информираат дека петте осомничени лица, за кои беше поднесен предлог за определување мерка притвор, се приведени врз основа на издадени наредби за приведување од судија на претходна постапка, а нивното изведување пред судијата е извршено откако беа завршени претресите кај истите врз основа на издадените наредби за претрес.

Во наредниот период истрагата во случајот „Империја“ ќе биде проширена за повеќе лица и за повеќе кривични дела, се додава во соопштението на СЈО.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here