Дома Македонија Претседателските избори на 21 април ?

Претседателските избори на 21 април ?

326
0
АКЦИЈА

Можно е првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат најдоцна на 8 февруари со што би се испочитувала законската рамка, изјави денеска на прес-конференција претседателот на Собранието Талат Џафери.

Според Џафери , би биле во согласност со Изборниот законик, во однос на роковите кои треба да се запазат, односно не повеќе од 90 дена и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивното одржување. Мандатот на шефот на државата Ѓорге Иванов завршува на 12 мај.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here