Дома Популарно Русија и Кина ја блокираа Америка во Советот за безбедност на ОН

Русија и Кина ја блокираа Америка во Советот за безбедност на ОН

3720
0
АКЦИЈА

Русија и Кина денес ја отфрлиле американската нацрт резолуција во Советот за безбедност на ОН за Венецуела, во која се предложува “целосна поддршка” за парламентот кој го предводи опозицијата на Хуан Гваидо, соопштиле дипломатски извори.

Во текстот во кој увид имала агенцијата “France Presse”, се истакнува ангажманот на парламентот кон воспоставување на демократија и правна држава во Венецуела, како и недостиг на “законитости” на последните претседателски избори.

Исто така, се осудува и употребата на сила на полицијата над демонстрантите.

Русија и Кина го отфрлиле текстот кој го предложиле САД. Русија поднела свој предлог во кој бара политички дијалог во Венецуела, што САД отфрлиле.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here