Дома Свет РУСИЈА ЌЕ КАЗНУВА ЗА „ЛАЖНИ ВЕСТИ“

РУСИЈА ЌЕ КАЗНУВА ЗА „ЛАЖНИ ВЕСТИ“

349
0
АКЦИЈА

Руската Дума денеска донесе закон кој предвидува казни до 1,5 милиони рубљи (22.750 долари) за „лажни вести“.

Од Долниот Дом на рускиот Парламент истакнаа дека регулаторното тело за медиумски мониторинг „Роскомнадзор“ ќе им препорача на медиумите да ги избришат материјалите кои предизвикуваат немир.

Доколку посочената содржина не биде отстранета, властите ќе ги задолжат интернет-провајдерите да ја блокираат адресата. Минатата недела „Репортери без граници“ ги повика интернет-платформите да се спротивстават на притисокот на руската Влада и да ја заштитат слободата на изразување.

Организацијата за слобода на медиумите посочи голем број веб-страници кои се блокирани во Русија, но достапни од Германија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here