Дома Свет Европа Мигрант запали автобус полн со деца во Италија

Мигрант запали автобус полн со деца во Италија

669
0
АКЦИЈА

Еден мигрант од Сенегал запали автобус полн со деца во Италија, како дел од про-бегалски протест.

Автобусот земал група деца од училиште пред возачот да одлучи да го промени курсот. Откако мигрантот им се заканувал на патниците со нож, едно од децата успело да ги повика своите родители, кои ја предупредиле полицијата.

Властите потоа поставија блокади на патиштата во обид да го спречат возачот. По губењето на контролата над автобусот, возачот го запрел возилото, го полил автобусот со бензин и го запалил.

12 деца се хоспитализирани во болница поради респираторни проблеми откако вдишиле чад.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here