Дома Македонија Култура Асаф Адеми се повлекува од здравствени причини

Асаф Адеми се повлекува од здравствени причини

435
0
АКЦИЈА

Министерот за култура Асаф Адеми се повлекува од функцијата поради здравствени причини.

Името на неговиот наследник сè уште не е познато, во оптек се повеќе имиња. Од Владата ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата и велат дека за кадровски прашања ќе се разговара по завршување на претседателските избори, пренесува Независен

Адеми го навлече револтот на јавноста по контроверзното доделување средства во годишниот конкурс на Министерството за култура. Тој дојде како кадар на скопското крило на Беса, односно денешна Алтернатива, бидејќи претседателот Африм Гаши стана коалициски партнер во владата на Зоран Заев.

Функцијата министер за култура ја извршуваше од јуни минатата година кога го наследи Роберт Алаѓозовски. Асаф Адеми (39) е магистер по градежништво.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here