Дома Македонија Вести Матурска парада 2019 на Плоштадот во Скопје

Матурска парада 2019 на Плоштадот во Скопје

290
0
АКЦИЈА

На плоштадот „Македонија“ денеска на пладне ќе се одржи традиционалната манифестација „Матурска парада 2019“, на која ќе учествуваат околу 1.000 матуранти од Скопје.

На „Матурската парада“ традиционално матурантите танцуваат квадрил. Освен во Скопје, парада на матуранти ќе има и во други градови низ земјава.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во државава првпат се одржа во 2007 година во Скопје и во Охрид.

Од Град Скопје најавија присуство на градоначалникот Петре Шилегов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here