Дома Свет Европа ОРБАН СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА ОСВОИ НАД 50%!

ОРБАН СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА ОСВОИ НАД 50%!

473
0
АКЦИЈА

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес, убедливо пoбеди на изборите за претставници на Европскиот парламент.

Според првичните проценки партијата на Орбан оcвои над 50 проценти од гласовите, односно 55 проценти.

Проекциите на релевантниот Политико.еу, се дека партијата на Орбан доби 14 седишта во Европскиот парламент, од вкупно 21 што и припаѓаат на Унгарија.

Останатите партии, Демократската коалиција, Движењето за подобра Унгарија и Унгарската социјалистичка партија добија по два мандати. Едно седиште е проектирано за Движењето моментум.

Инаку излезноста на изборите во Унгарија се зголеми на 30,5 %, што е за 11% повеќе од 2014 година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here