Дома Свет Балкан Дачиќ: Запрете ја воената машиннерија на Приштина пред да предизвика ново крвопролевање

Дачиќ: Запрете ја воената машиннерија на Приштина пред да предизвика ново крвопролевање

354
0
АКЦИЈА

На седницата на Советот за безбедност на ОН, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ предупреди за ситуацијата во Косово бидејчи според сознанијата на Белград, приштинските власти подготвуваат напад врз северно Косово.

„Сакам сите да бидете свесни за тоа и да ја запрете воената машиннерија на Приштина пред да предизвика ново крвопролевање. И , да ве потсетам дека задачата на КФОР е да го заштити мирот и безбедноста на сите, вклучувајќи ги и Србите во Косово, и барам да одговорите дали ќе го сторите тоа или не“, изјавил Дачиќ.

Дачиќ на седницата предупредил дека, според сознанијата на Србија, приштинските власти спремаат напад на северот на Косово и ги повикал Обединетите нации сериозно да го сфатат неговото предупредување.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here