Дома Македонија Вести Вишњовача: Ликер од вишни по рецептот на баба ми

Вишњовача: Ликер од вишни по рецептот на баба ми

687
0
АКЦИЈА

За сите вас кои го сакате овој супер ликер, еве рецепт:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3 кг вишни
2 кг шеќер
1 литар добра ракија (лозова)

ПОСТАПКА:

Вишните добро измијте ги и исцедете ги. Во тегли од 5 литри редете ги вишните, шеќерот и залијте ги со ракија. Целата оваа количина ја собира во две вакви тегли.
Оставете на сонце 40 дена, со секојдневно мешање за да се растопи шеќерот.
После 40 дена процедете (и не мора) и складирајте во стаклени шишиња. Излегува околу 3-4 литри.

Се пие разладено.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here