Дома Македонија Вести Силен земјотес ги вознемири жителите на Охрид и Битола

Силен земјотес ги вознемири жителите на Охрид и Битола

486
0
АКЦИЈА

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес во 15 часот и 01 минути регистрирше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 180 km југозападно од Скопје во соседна Албанија и потекнува од епицентралното подрачје Корча.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 4.7, а беше почувствуван од населението во Охрид и околината со интензитет од IV степени, Битола и околината со интензитет од III, според Европската макросеизмичка скала. Во останатиот дел на Македонија замјотресот беше почувствуван со интензитет II степени од истата скала.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here