Дома Свет Европа Борисов: Македонија нема да добие преговори со ЕУ (Видео)

Борисов: Македонија нема да добие преговори со ЕУ (Видео)

868
0
АКЦИЈА

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најавува дека Македонија и другите земји од Западен Балкан нема да добијат преговори со ЕУ во блиска иднина.

Среде разговорите за избор на нови европски власти, коментирајќи дека Бугарката Кристалина Георгиева отпаднала од трката за заменик на Федерика Могерини на местото висок претставник за надворешна политика, Борисов рече дека многу веројатно нема да има покана за земјите од регионот, а Бугарија не сака да биде обвинета дека токму таа го попречува проширувањето.

-Многу е веројатно земјите на Западен Балкан да не бидат поканети. И тогаш – Косоварите, Албанците, Македонците, Србите… ќе речат дека заради Бугарката не добиле покана, изјави Борисов во Брисел.

Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најавува дека Македонија и другите земји од Западен Балкан нема да добијат преговори со ЕУ во блиска иднина.

Posted by Infonews mk/ ИНФО ВЕСТИ on Monday, July 1, 2019

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here