Дома Свет Балкан Нова демократија победи со 10 проценти пред Сириза, Кирјакис Мицотакис нов премиер...

Нова демократија победи со 10 проценти пред Сириза, Кирјакис Мицотакис нов премиер на Грција

393
0
АКЦИЈА

Политичката династија Мицотакис повторно се враќа на чело на Грција.

Нова демократија, предводена од Кирјакос Мицотакис, победи на предвремените парламентарни избори во Грција со 39,7 отсто од гласовите избројани до 22 часот , додека левичарската Сириза на Алескис Ципрас е на второто место со 31,6 отсто од гласовите.

Според проекциите, Нова демократија ќе има апсолутно мнозинство во грчкиот Парламент и ќе формира сама влада без потребни коалицирања со други партии.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here