Дома Популарно ЧУДО ОД АВТОПАТ: Од Хамбург до Шангај за 4 дена, Русија даде...

ЧУДО ОД АВТОПАТ: Од Хамбург до Шангај за 4 дена, Русија даде зелено светло за старт на изградбата на 2.000 км на нејзина територија од вкупно 8.000 км

1700
0
АКЦИЈА

Почетокот на изградбата на новиот автопат кој преку Русија ќе ги поврзува Европа со Кина, доби и официјално зелено светло.

Автопатот “Меридијан” ќе оди на запад од границата со Кина и Казахстан и ќе преставува најкраток пат за транспорт на производи помеѓу Европа и Кина, целата должина ќе изнесува 8.000 километри.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја одобри првата фаза на проектот, која ќе ја финансираат приватни инвеститори и државата.

Се проценува деќа во изградбата на автопатот ќе бидат вложени околу 9,4 милјарди долари.

Руската агенција РИА новости пренесува дека е откупено 80% од потребното земјиште за трасата на автопатот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here