Дома Метео Големо невреме во Преспа, десетина села без струја

Големо невреме во Преспа, десетина села без струја

385
0
АКЦИЈА

Големо невреме го зафати вечерва Преспанскиот регион. Врнежите од дожд, силниот ветер, повременото паѓање на град, предизвикаа големи материјални штети. Засега нема информации за повредени лица.

Десетина села во Преспа се без струја. Најголеми штети биле предизвикани во селата Штрбово, Стење, Дупени, Брајчино… Оштетени се покривите и оџаците на голем број куќи. Паднати се голем број на дрва.

Екипи на Македонија пат и на противпожарната единица ги расчистуваат сите приоди кон селата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here