Дома Популарно Турција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО

Турција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО

556
0
АКЦИЈА

Турција вечерва го ратификуваше протоколот за нашето членство во НАТО.

Досега околу две третини од НАТО членките го ратификуваа протоколот за прием на Македонија, а во останатите отпочнати се постапките за ратификацијата, како што се Луксембург, Исланд, Велика Британија, Шпанија, Франција, Холандија и САД.

Согласно процедурите, целиот процес се очекува да заврши до крајот на годинава, а на самитот на НАТО во Лондон во декември, земјава и формално да биде примена како полноправна членка на алијансата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here