Дома Македонија Вести ТАЖНА ВЕСТ: Почина Драги Арсов, прв потпретседател на Собранието

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Драги Арсов, прв потпретседател на Собранието

329
0
АКЦИЈА

По кратко боледување денеска на 82 – годишна возраст почина Драги Арсов, поранешен пратеник и прв потпретседател на Собранието.

Роден е во 1937 година во Кочани. Завршил Факултет за политички науки.

Драги Арсов е и еден од основачите на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и потписник на Декларацијата за независност.

Арсов од 1998 до 2002 ја извршувал функцијата заменик-министер за информации.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here