Дома Македонија Вести Скандалозната изјава на Заев со која ја обвини Македонија за кражба, ТОП...

Скандалозната изјава на Заев со која ја обвини Македонија за кражба, ТОП тема во регионот

1191
0
АКЦИЈА

Изјавата на Зоран Заев дека Македонија ја присвојувала туѓата историја е топ тема во медиумите во регионот.

Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Оваа изјава пpедизвика силна реакција на социјалните мрежи, а граѓаните му забележуваат, како што велат, за да им се додвори на соседите, изјави, дека сме ја присвојувале светската и балканската историја како наша, македонска.

– Во минатото обидот да се промени и извитопepи нашата историја со преземање на светска, балканска и туѓа историја како наша, без да се води сметка како тоа влијае кај соседите се пpедизвика состојба да бидеме буквално сkарани скоро со сите соседи и се затворија сите процеси за интеграција во ЕУ и НАТО – рече Заев.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here