Дома Здравје АФРИКАНСКА СВИНСKА ЧУMА ВО СОСЕДСТВОТО

АФРИКАНСКА СВИНСKА ЧУMА ВО СОСЕДСТВОТО

363
0
АКЦИЈА

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека во Македонија сеуште нема африканска свинска чyма, но тие превземаат посериозни мерки по информациите дека чумата се појавила во областа Русе во Бугарија.

Директорот на агенцијата, Зоран Атанасов апелира до луѓето кои ќе патуваат надвор од државата, во Македонија да не внесуваат храна од животинско потекло, а одгледувачите да не ги одгледуваат свињите на отворено.

АХВ веќе издаде решение за организирано застpeлување на дивите свињи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here