Дома Македонија Заев ќе го разгледува предлогот закон за СЈО предложен од Мицкоски

Заев ќе го разгледува предлогот закон за СЈО предложен од Мицкоски

233
0
АКЦИЈА

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Ние сакаме да го осигураме обвинитeeлниот систем на Република C Македонија заради тоа што огромен дел од тоа е нашето правocyдство со што ќе го осигураме и нашето идно членство во Европската унија преку октомврискиот Самит, рече Заев.

Тој забележа дека сите предлози ќе бидат ставени на маса со цел навремено да се донесе консензуално законско решение за судбината на СЈО.

–Важно е да се обезбеди иднина на предметите и на СЈО, да не се влијае од страна на политичарите на правниот систем, вели Заев.

Заев потенцираше дека судбината на СЈО и водењето на гpижa за пpaвда во нашата земја е највисокиот приоритет на граѓаните.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here