Дома Популарно Град Скопје ја заборави заштитата на Вардар, граѓаните порачуваат надлежните да се...

Град Скопје ја заборави заштитата на Вардар, граѓаните порачуваат надлежните да се фатат за работа

282
0
АКЦИЈА

На социјалните мрежи се појави видео на кое граѓаните на Скопје ја снимиле реката Вардар во катастрофална состојба.

Тажната слика доаѓа од центарот на Скопје каде за реката не се грижи никој иако тоа е пропишано со Закон.

Но, освен со Закон за заштита на животната средина и природата се грижи и самиот град Скопје и општините одделно, па така ова е јасен доказ дека градот Скопје на чело со градоначалникот Петре Шилегов не мрднуваат со прст за заштита на животната средина, а уште помалку за симболот на градот, реката Вардар.

Иако граѓаните бараат одговорните веќе да излезат на терен и да се фатат за работа, тие велат дека никој никогаш не виделе, уште помалку Секторот за заштита на животната средина да е на терен.

Река Вардар

Тажно, река Вардар 2019 година#СкопјеМораДаДише

Posted by Скопје мора да дише on Monday, July 29, 2019

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here