Дома Македонија Вести ВЛАДАТА ИМА РОК ОД 48 ЧАСА ДА СЕ ИЗBИHИ: Забрчанец и Сарачини...

ВЛАДАТА ИМА РОК ОД 48 ЧАСА ДА СЕ ИЗBИHИ: Забрчанец и Сарачини ќе добијат тyжби, вeштaчeњe на материјалот па ќе видиме кој шири лaжни вести

306
0
АКЦИЈА

Доколку во рок од 48 часа не се извинат до редакцијата на „Инфомакс“, владиниот шеф за односи со јавност Марјан Забрчанец и советникот за ПР Петрит Сарачини ќе добијат тужби за клевета и навреда, онакви тужби кои не се бришат како коментарите на Фејсбук кои токму Забрчанец ги брише доколку не му одговараат

Двајца членови на владиниот пропаганден тим заработија тужби за навреда и клевета од новинари кои се обвинети дека монтирале видеа на кои се слуша како членови на СДСМ скандираат Северна, Северна на Мечкин Камен.

Истовремено, Владимир Христовски, поддржувач на СДСМ од Велес, чиј коментар набрзо беше избришан на постот на Забрчанец, му одговара дека не е лажна вест и дека скандирале Северна, како одговор на дијаспората која скандирала Никогаш Северна.

Советникот за медиуми на премиерот Заев, Марјан Забрчанец и советникот за медиуми во Владата Петрит Сарачини тужбите ги заработија откако вечерва без да го проверат материјалот објавен од инфомакс.мк обвинија дека е монтиран и го квалификуваа како лажна вест.

Александар Митевски уредник на Инфомакс.мк во изјава за порталот „Експрес“ и „Вечер“ вели дека медиумот е подготвен снимката на која се слуша како членовите на СДСМ скадираат Северна, да биде анализирана од референтна компанија за аудио технологија за да се види дали лаже владата или новинарите.

“Згрозени сме од обидот Владата со помош на лажни вести да дискредитира и да заплашува новинари и медиуми. За искажаните лаги веднаш поднесуваме тужба за клевета и навреда со побарување за оштета од 3 милиони денари. Иако голем дел од судството е под контрола на владата за која работат, Забрчанец и Сарачини можат да се спасат само ако јавно се извинат и ветат дека во иднина нема да користат лажни вести и ефтини пропагандни финти за да замолчат медиуми”, вели Митовски за expres.mk.

По обвинувањaта од Забрчанец и Сарачини дел од медиумите од страв од санкции ги повлекоа пренесените вести за скандирање Северна на Мечкин Камен.

Пред една недела токму владата за која работат Забрчанец и Сарачини објави план за борба против лажни вести.

Партиска мизерија на „Мечкин Камен“

Партиска мизерија на „Мечкин Камен“

Posted by infomax.mk on Friday, August 2, 2019

Заев им мафташе, тие врескаа „Северна, Северна“

Заев им мафташе, тие врескаа „Северна, Северна“

Posted by infomax.mk on Friday, August 2, 2019

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here