Дома Македонија Вести КОСОВО СО ЗАКАНИ КОН МАКЕДОНИЈА

КОСОВО СО ЗАКАНИ КОН МАКЕДОНИЈА

883
0
АКЦИЈА

Екстрадиција на Томор Морина не смее да има, затоа што тоа ќе ги наруши односите на Косово и Македонија, смета косовскиот амбасадор Ѓерѓ Дедај во изјава за ТВ21.

-Сепак, потсетувам дека неговата екстрадиција целосно се коси со човековите права и е незаконска и неприфатлива. Не треба да се случи, бидејќи можното екстрадирање веќе нема да биде на лична штета на Томор Морина, туку може да има последици врз меѓудржавните односи меѓу Република Косово и Република Северна Македонија. Не би сакале ваквите случаи да влијаат за можно нарушување, за кое, ние како Косово, воопшто не сме заинтересирани-рече амбасадорот Дедај.

Томор Морина, поранешен припадник на Ослободителната војска на Косово, беше уапсен во земјава, по налог од Србија, кој ја бара неговата екстрадиција. Барањето е издадено од Интерпол – Србија, пишуваат српските медиуми.

Министерката за правда Рената Дескоска вчера рече дека до Министерството за правда не е пристигнато барање за екстрадиција на поранешниот припадник на ОВК Томор Морина.

„Штом ќе пристигне, веднаш ќе биде препратено на судовите кои ќе треба да одлучат по тоа барање.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here