Дома Здравје Експертите препорачуваат: Во ПМС, јадете смокви

Експертите препорачуваат: Во ПМС, јадете смокви

339
0
АКЦИЈА

Експертите препорачуваат во деновите кога жените се во ПМС да јадат смокви затоа што тоа ќе им го смири организмот, ќе им ги олесни болките, ќе ја смири напнатоста и чувството на стрес.

Смоквите се ризница на витамини: Б комплекс, А, Ц, Е и К, богати се со железо, калиум, калциум а сето тоа е многу важно за нормално функционирање на организмот.

Важна напомена – иако многумина мислат дека смоквите се многу калорични, во 100 грама смокви се наоѓаат 74 калории, а содржат 80 отсто вода и околу 0 отсто природен шеќер.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here