Дома Македонија Економија Почна со наплата најскапата патарина кај Гевгелија!

Почна со наплата најскапата патарина кај Гевгелија!

665
0
АКЦИЈА

Новата патарина на автопатската делница Демир Капија – Смоквица е пуштена во употреба изутринава во седум часот.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра.

Јавното претпријатие за државни патишта од почетокот на годинава, па заклучно со јули, од наплата на патарина остварило приходи во износ од 1.434.012.792 денари (23,5 милиони евра) или за 3,97 проценти повеќе во однос на истиот период лани.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here