Дома Популарно Почина Роберт Мугабе, поранешниот претседател на Зимбабве

Почина Роберт Мугабе, поранешниот претседател на Зимбабве

384
0
АКЦИЈА

На 95-годишна возраст почина Роберт Мугабе, првиот претседател Зимбабве откако оваа африканска земја ја стекна својата независност, пренесе Би-Би-Си.

Тој беше лидер на движењето за ослободувањето на Зимбабве од владеењето на белото малцинство.

Беше соборен од власта во текот на воен удар, во ноември 2017 година, по три децении неприкосновено владеење.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here