Актуелно

Дома Актуелно

МИЦЕВСКИ НА СРЕДБА СО ГРАЃАНИ ВО ЧИФЛИК, ПЕХЧЕВСКО

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денес ги посети жителите на село Чифлик, Пехчевско. Мицевски разговараше со граѓаните од овој крај за актуелната...

ПОЧНАА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПОСТИ: Денес е чист Понеделник

Денеска започнуваат велигденските пости. Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава...

“НБРМ” со ново име, отсега ќе биде “Народна Банка на Република Северна Македонија”

Народната Банка на Република Македонија изврши промена на називот во “Народна Банка на Република Северна Македонија”. Промената е веќе спроведена на веб страната на институцијата...

Дане Гаврилоски: Ножот е во сопственост на потомок на еден од преживеаните војводи, а...

Дане Гаврилоски од Гостивар , изработувач на ножеви со потпис *“DGKnives”*. Половина живот го посветил на создавањето ножеви, најпрво учејќи ја мајсторијата од својот...

Денеска е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ е полеснo

Нашиот народ двапати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден...

На товар на граѓаните ќе биде замената на пасошите со новото име на државата

Во однос на тоа дали трошоците за промена на личните документи и таблиците на возилата ќе паднат на товар на граѓаните или државата ќе...

Руски мега проект кој ќе чини неверојатни 150 милијарди долари, пат кој го спојува...

Русија има намера да го развива Северниот морскиот пат, најкратката траса која ќе ја спојува Европа со Азија, во наредните пет години вложи повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ свика итна седница на Извршниот и Централниот комитет

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе одржи итна седница на Извршниот и Централниот комитет, поради актуелната политичка состојба за претседателските извори, како и за барањето...

ДОМ глуми опозиција, наместо да ја напушти власта

Единствената партија во владата со јасен еколошки предзнак Демократската обнова на Македонија на Лиле Поповска која сега ја води Маја Морачанин глуми ОПОЗИЦИЈА. Наместо да...

Во Париз, полицијата уапси 12 учесници во протестите на “жолтите елеци”

Најмалку 12 лица беа уапсени од полицијата во Париз, кога во градот се одржаа протестите на "жолтите елецеи", според францускиот телевизиски канал BFM TV. Раководството...