Персона

Дома Магазин Персона

Денес е ПЕТРОВДЕН, важен празник за македонците

Денес се празнува големиот христијански празник Петровден. Овој православен празник се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe...

Ех, да сум сега крај Охридско Езеро: Ѓоковиќ ја запеа „Македонско девојче“

Новак Ѓоковиќ им приреди незаборавна вечер на своите навивачи по победата во 3. коло од Вимблдон против Хуркач, со што обезбеди пласман во втората...

Оpганизaцијата „Свети Спас“ ја вpаќа надежта кај луѓето

Љубовта и хуманоста треба да бидат во срцето на сите верници, особено за време на празниците. Ова го порачува Отец Оливер Петровски од организацијата...

Почина познатиот македонски пејач Момо Николоски

Почина Момо Николоски, македонскиот пејач кој не успеа да ја добие битката со тешката болест. Тажната вест на Фејсбук ја објави неговата сопруга, а семејството...

Господ никогаш не го заборава доброто што сте им го направиле на другите!

Човекот го подигна погледот бавно.Изгледаше на жена која е многу богата ,со нови алишта и никакви проблеми.Тој си помисли дека сака да го измејува,како...

Теодора Спасовска: Рацете на татко ми

Рацете на татко ми. Не знам како да ви ги доловам, да ви ги опишам. Се таложела маката на нив со години. Ги направила...

Приказна која ќе ве натеpа добро да размислите: Што ќе посеете тоа и ќе...

Беше еднаш една сиpoмашна стapа жена која, кога умpeл нејзиниот caкан сопруг, заминала да живее со својот син, снаа и внук. Секој ден нејзиниот вид...

“Биди силна до крај” песната на прерано починатиот Тоше Илиевски, ја отпеа неговиот колега...

Блаже Билбиловски е ново младо музичко име на естрадата. Тој деновиве ја промовираше својата нова песна “Биди силна до крај”. Всушност песната е дело...

Путин станал татко, Алина Кабаева родила близнаци?

Извори во Москва тврдат дека рускиот претседател Владимир Путин станал татко. Наводно, поранешната гимнастичарка Алина Кабаева, за која се верува дека е во врска...

Емил Кирјас, дипломат и поранешен генерален секретар на МНР отворено кажа дека е геј

Емил Кирјас, дипломат и поранешен генерален секретар на МНР, за прв пат во естрадниот магазин Бекстејџ отворено зборуваше за својата ceксyaлна определба и пред...