Персона

Дома Магазин Персона

На денешен ден пред 30 години, Димитар Илиевски Мурато го освои Монт Еверест

На денешен ден, 10 мај 2019-та, се навршуваат 30 години од големиот подвиг на Димитар Илиевски-Мурато (1953- 1989), кој на 10 мај 1989 година,...

Нa Велигден Филип Лазаров стана татко по втор пат!

Македонскиот ракометар Филип Лазаров доби втор син. Марко се родил на Велигден, објави Филип на фејсбук. „Фала ти Господе што на овој ден, на најголемиот...

Наум Попески ќе учествува на меѓународниот фестивал „Детско царство“ во Бања Лука

Поетот за деца Наум Попески на 18 и 19 април ќе учествува на меѓународниот фестивал на литература за деца „Детско царство“ во Бања Лука,...

Мајките се волшебни битија?

Прво- нивниот стомак бил нечиј дом. Сѐ внатре се поместува, наместува и се стистнува за внатре да го собере чудесното бебе. Понатаму, самите произведуваат храна...

НА ДЕЈАН МУ Е ПОТРЕБНА ПOMOШ ОД СЕКОЈ ХУМАН ГРАЃАНИН: Бoлeдyвa од бoлecт каква...

Дејан Наумоски има 26 години и има диjaгнocтициpaн EKCТPAГОНАЛАЛЕН CMEСЕЕН ТEMOР НА ГЕРМАНАТА КУЛТУРА, односно тумopoт на TИМУC жлездата.

11 принципи на силните жени: Тие го живеат животот како што сакаат!

1. Го живеат животот онака како што сакаат Не е важно дали се сами, во брак или во врска – тие го живеат животот онака...

Силните жени не молат никогаш. Тие си заминуваат.

Речиси секоја жена дала шанса на друга личност која не го заслужува тоа. Секоја жена запознала некого кој го засакала и за кој изгледало и...

Шерон Стоун, жена борец: Мозочен удар во нејзината 43-та година и го уништи нејзиниот...

Американска актерка, режисер и поранешен модел Шерон Стоун го слави 61 роденден на 10 март! Таа е родена во 1958 година во Мидвил, Пенсилванија. Живеела...

Јошка Броз открива: Што му признал ТИТО која е неговата најголема грешка

По операцијата го прашав ТИТО која му е најголемата грешка. "Тоа што го одобрив уставот од 1974 г. Десет дена стоеше на сток кај мене....

ИЗВРШИТЕЛИТЕ ВРШАТ „ГEHOЦИД“ ВРЗ НАРОДОТ

Порталот „Досие“ направи кратко интервју со една caмoxpaна мајка, жpтвa на извршителите кои како што вели вршат „гeнoцид“ врз граѓаните Ана Глигорова, caмoxpaнa мајка која...