Македонија

Дома Македонија

Со речиси стопроцентно „за“ на референдумот е прогласена независна Република Македонија

На денешен ден, 8 септември 1991 година во Република Македонија се одржа успешен референдум по кој беше прогласена независна Република Македонија, која дотогаш беше...

Cyдот не може да го пронајде Верушевски за да cвeдoчи во „Таргет-Тврдина“

Лицето е повеќепати барано на посочената улица, но станот е затворен. Оставено е известување – ова го прочита cyдијката Џенета Бегтовиќ на денешното cyдење...

Осум наслови во трка за наградата за поезија „Антево перо“

Рекорден одзив од 87 авторски ракописи пристигнале за наградата „Антево перо“, посветен на нашиот поетски великан Анте Поповски. Комисијата предводена од претседателот Венко Андоновски...

Лифт во зграда во Карпош 4 се откачил и паднал со четворица станари

Лифт се откачил и паднал во нова зграда во Карпош 4, на која с уште не и е направен технички прием, но десетина...

Јанева од затворот побарала активирање на поднесената оставка од 15 јули

Комисијата за избори и именувања донесе заклучок за барањето на Советот на јавни обвинители – Катица Јанева треба да биде разрешена од челната позиција...

1ТВ престана да емитува програма

1ТВ од вчера престана да емитува програма, по иницијатива на вработените. Ова значи дека ако продолжи вака 30 дена, согласно Законот за аудио и...

Боки 13 и Кирацовски на забава во елемент!

Една фотографија, милион прашања. Александар Кирацовски денес во изјава за медиумите изјави дека неговиот однос со Боки 13 бил „ништо посебно“. На оваа фотографија јасно...

Ѓорѓиевски: Хаосот и криминалот кој се случува со помош на власта е доказ дека...

СДСМ е во коалиција со криминалот. МВР под раководство на Оливер Спасовски наместо да се бори со криминалот, се претвора во негов заштитник, обвинува...

Кирацовски: Со Боки 13 само еднаш се сликав

Пратеникот на СДСМ и поранешен генерален секретар на владејачката партија, Александар Кирацовски, откако даде изказ за предметот „Рекет“, изјави дека бил повикан како сведок...

Моторџија прегази деветгодишно дете пред училиште во Скопје

Утрово моторџија прегази деветгодишен ученик пред основното училиште „Ацо Шопов“ во скопската населбата Радишани. Детето за време на големиот одмор ја минувало улицата Радишанска на...