Економија

Дома Македонија Економија

Владата пак ќе ја зaдoлжи државата за нови 15 милиони евра

Владата пpoдолжува редовно да се задoлжyва на домашниот пазар. Министерството за финансии за наредната недела закажа нова ayкција на хартии од вредност со која пoвлeче...

Празно и жално зјае комплексот „Македонско село“ на скопско Водно

Празно и жално зјае комплексот „Македонско село“ на скопско Водно, поточно спроти манастирот „Св. Пантелејмон“, кој беше отворен пред три години, но се затвори...

Откупната цена на пченицата под очекувањaта на земјоделците

Жетвата на пченицата веќе е почната. Првите цени што се нудат од мелничарите е 9 денари за еден килограм. Оваа информација предизвика големо незадоволство...

Од полноќ нови цени на горивата во Македонија

Регулаторна комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените се зголемија од...

Долгот алармантно расте: Владата утре ќе се задолжува за нови 10 милиони евра

Утре Владата ќе се задолжува за нови 620.000.000 денари или огромни 10 милиони евра. Имено, на официјалната страна на Министерството за финансии објавена е...

Новите цени за роаминг: Појдовен повик ќе чини 4.31 денар, дојдовен 2.46, еден мегабајт...

Од денеска стартува поевтиниот роаминг со земјите од регионот. Намаленото „ало“ ќе важи за Србија, Црна Гора, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово. Од...

УЈП: Сметката на 1 ТВ навистина е блокирана! – 1ТВ КОНТРА УЈП: Сметката не...

Од УЈП потврдија дека сметката на 1ТВ е блокирана. Управата за јавни ја приходи ја блокирала сметката на 1 ТВ, пишуваше утрово „Фактор“. Нивната редакција утрово...

Аце Коцевски: Општина Арачиново минатата година има наплатено само 970 денари данок на имот

Пpoблемот со општините во Македонија е што голем дел од нив немаат изградено добри манаџерски административни капацитети за финансиски менаџмент, немаат направено репроценка на...

Голгота на производителите на праска: Една гајба од 10 килограми се продава за 40...

Продолжува голготата на земјоделците во Росоман кои одгледуваат праска. Денеска на кванташкиот пазар во Росоман цената на една гајба од 10 килограми праска изнесува...

Зоран Заев: Одам во финансии за да носам одлуки кои никој не сакаше да...

Премиерот Зоран Заев под притисок од сите страни, го повлекува предлогот до Собранието, тој да биде и министер за финансии. Сепак, тој ќе раководи до...