Култура

Дома Македонија Култура

„Бушава азбука“ сега и во дигитална форма

Гоце Митевски самостојно, без финансиска помош, и со многу труд го дигитализираше најомиленото македонско едукативно издание „Бушава азбука”. Оваа компјутерска презентација е изработена од страна...

Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година

Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ распишува Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година, востановена во чест на творештвото...

Актерот Драган Спасов – Дац бара оставка од пратеникот Павле Богоевски

Актерот Драган Спасов – Дац бара оставка од пратеникот Павле Богоевски по неговото признание дека на објавената аудио снимка набавувал масло од канабис. Очекувам оставка...

Почнува Саемот на книга во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Во ВИП Арена „Борис Трајковски“ денеска од 10 часот ќе биде отворен за посетители 31. Меѓународен саем на книгата, кој ќе трае до 14...

Бугарите бараат Кирил и Методиј да бидат нивни

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се на изјава на копретседателот на Комисијата од бугарска страна Ангел...

Асаф Адеми се повлекува од здравствени причини

Министерот за култура Асаф Адеми се повлекува од функцијата поради здравствени причини. Името на неговиот наследник сè уште не е познато, во оптек се...

Фестивалот “Браќа Манаки” добитник на меѓународната награда на ИМАГО

На Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" во Белград во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, свечено ќе му биде врачена...

Во Скопје се одржа Балканска вечер на поезијата

Во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ - Скопје се одржа литературната манифестација „Значењето на мајчиниот јазик кај помалубројните етнички заедници" - Балканска вечер...

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“. Почина Ристо Ѓ.јачев, поет, романописец, театарски критичар, артист, новинар, уредник, критичар и преведувач, роден...

Донесени одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за...

Жири-комисиите ги донесоа одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за книжевната продукција во 2018 година. На конкурсот распишан...