Култура

Дома Македонија Култура

Бугарски историчар: Тоа што го знаете вие за Гоце Делчев е резултат на стогодишно...

Македонците размислуваат како денес во Македонија се прифаќа Гоце Делчев, но тоа „како се прифаќа“ е производ на едно речиси стогодишно перење мозоци. Затоа...

Албанско оро на Мечкин Камен

Како дел од прославата на најголемиот македонски празник „Илинден“ кој се чествува како темел на независна Република Македонија, настапуваше и албанското КУД Емин Дураку,...

Почнуваат чествувањата по повод 1000 години Охридска архиепископија

Со бројни културни, научни, академски, образовни и спортски настани, организирани на локално, но и на највисоко државно ниво, годинава ќе се одбележува еден милениум...

Бугарите бараат Кирил и Методиј да бидат нивни

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се на изјава на копретседателот на Комисијата од бугарска страна Ангел...

Асаф Адеми се повлекува од здравствени причини

Министерот за култура Асаф Адеми се повлекува од функцијата поради здравствени причини. Името на неговиот наследник сè уште не е познато, во оптек се...

Почнува Саемот на книга во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Во ВИП Арена „Борис Трајковски“ денеска од 10 часот ќе биде отворен за посетители 31. Меѓународен саем на книгата, кој ќе трае до 14...

Филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ ќе го отвори месецот на руски филм во...

Со проекција на филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ најновото остварување на Карен Шахназаров, вечерва во Кинотеката на Македонија ќе биде отворен Месецот на...

Тенорот Влатко Груевски на Илинден во Крушево ќе ја изведе химната на Република Македонија

Оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски оваа година ќе ја има честа на манифестацијата “Десет Дена Крушевска Република” да ја интонира државната химна на свеченото...

„Бушава азбука“ сега и во дигитална форма

Гоце Митевски самостојно, без финансиска помош, и со многу труд го дигитализираше најомиленото македонско едукативно издание „Бушава азбука”. Оваа компјутерска презентација е изработена од страна...

Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година

Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ распишува Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година, востановена во чест на творештвото...