Култура

Дома Македонија Култура

Албанско оро на Мечкин Камен

Како дел од прославата на најголемиот македонски празник „Илинден“ кој се чествува како темел на независна Република Македонија, настапуваше и албанското КУД Емин Дураку,...

Донесени одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за...

Жири-комисиите ги донесоа одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за книжевната продукција во 2018 година. На конкурсот распишан...

Тенорот Влатко Груевски на Илинден во Крушево ќе ја изведе химната на Република Македонија

Оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски оваа година ќе ја има честа на манифестацијата “Десет Дена Крушевска Република” да ја интонира државната химна на свеченото...

Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година

Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ распишува Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ за 2019 година, востановена во чест на творештвото...

Бугарски историчар: Тоа што го знаете вие за Гоце Делчев е резултат на стогодишно...

Македонците размислуваат како денес во Македонија се прифаќа Гоце Делчев, но тоа „како се прифаќа“ е производ на едно речиси стогодишно перење мозоци. Затоа...

Во Скопје се одржа Балканска вечер на поезијата

Во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ - Скопје се одржа литературната манифестација „Значењето на мајчиниот јазик кај помалубројните етнички заедници" - Балканска вечер...

Фестивалот “Браќа Манаки” добитник на меѓународната награда на ИМАГО

На Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" во Белград во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, свечено ќе му биде врачена...

„Бушава азбука“ сега и во дигитална форма

Гоце Митевски самостојно, без финансиска помош, и со многу труд го дигитализираше најомиленото македонско едукативно издание „Бушава азбука”. Оваа компјутерска презентација е изработена од страна...

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“. Почина Ристо Ѓ.јачев, поет, романописец, театарски критичар, артист, новинар, уредник, критичар и преведувач, роден...

Бугарите бараат Кирил и Методиј да бидат нивни

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се на изјава на копретседателот на Комисијата од бугарска страна Ангел...