Култура

Дома Македонија Култура

Фестивалот “Браќа Манаки” добитник на меѓународната награда на ИМАГО

На Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" во Белград во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, свечено ќе му биде врачена...

Во Скопје се одржа Балканска вечер на поезијата

Во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ - Скопје се одржа литературната манифестација „Значењето на мајчиниот јазик кај помалубројните етнички заедници" - Балканска вечер...

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев

Почина поетот Ристо Ѓ. Јачев, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“. Почина Ристо Ѓ.јачев, поет, романописец, театарски критичар, артист, новинар, уредник, критичар и преведувач, роден...

Донесени одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за...

Жири-комисиите ги донесоа одлуките за добитниците на традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за книжевната продукција во 2018 година. На конкурсот распишан...

Филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ ќе го отвори месецот на руски филм во...

Со проекција на филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ најновото остварување на Карен Шахназаров, вечерва во Кинотеката на Македонија ќе биде отворен Месецот на...

Почнуваат чествувањата по повод 1000 години Охридска архиепископија

Со бројни културни, научни, академски, образовни и спортски настани, организирани на локално, но и на највисоко државно ниво, годинава ќе се одбележува еден милениум...

Свингери, Урнебесна Театарска Претстава

Сексот е табу само меѓу познати, но кога се во прашање непознати, тогаш станува средство за комуникација! Модерна претстава за модерни времиња! Драма за паровите...