Вести

Дома Македонија Вести

СКАНДАЛ: Родителите гневни, ова не е воспитен процес, ова е перење на мозок

„Тоа што премиерот си прави политички договори со соседни земји, не смее да се одрази врз нашите деца. Погледнете каква песничка учат во градинка....

Арсов: Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју за „Република“ по повод...

Со речиси стопроцентно „за“ на референдумот е прогласена независна Република Македонија

На денешен ден, 8 септември 1991 година во Република Македонија се одржа успешен референдум по кој беше прогласена независна Република Македонија, која дотогаш беше...

Cyдот не може да го пронајде Верушевски за да cвeдoчи во „Таргет-Тврдина“

Лицето е повеќепати барано на посочената улица, но станот е затворен. Оставено е известување – ова го прочита cyдијката Џенета Бегтовиќ на денешното cyдење...

Јанева од затворот побарала активирање на поднесената оставка од 15 јули

Комисијата за избори и именувања донесе заклучок за барањето на Советот на јавни обвинители – Катица Јанева треба да биде разрешена од челната позиција...

1ТВ престана да емитува програма

1ТВ од вчера престана да емитува програма, по иницијатива на вработените. Ова значи дека ако продолжи вака 30 дена, согласно Законот за аудио и...

Боки 13 и Кирацовски на забава во елемент!

Една фотографија, милион прашања. Александар Кирацовски денес во изјава за медиумите изјави дека неговиот однос со Боки 13 бил „ништо посебно“. На оваа фотографија јасно...

Кирацовски: Со Боки 13 само еднаш се сликав

Пратеникот на СДСМ и поранешен генерален секретар на владејачката партија, Александар Кирацовски, откако даде изказ за предметот „Рекет“, изјави дека бил повикан како сведок...

Писмото на Катица е договорено со власта за да се заобиколи опозицијата

Писмото испратено од Затворот Скопје, во кое специјалната јавна обвинителка зад решетки Катица Јанева му наредува на СЈО во рок од три дена кривичните...

Избувна пожар во двор на основно училиште

Пожар кој избувнал поладнево во дворот на основно училиште „Наим Фрашери“ во Тетово каде горела трева, изгаснат е по брзата интервенција на тетовската протипожарна...