Популарно

Дома Популарно

Арсов: Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју за „Република“ по повод...

Пијте ракија секој ден, еве и зошто!

Како за се друго, па така и за ракијата е многу важно да се конзумира во нормални количини. Да не се претерува. Не само...

Со речиси стопроцентно „за“ на референдумот е прогласена независна Република Македонија

На денешен ден, 8 септември 1991 година во Република Македонија се одржа успешен референдум по кој беше прогласена независна Република Македонија, која дотогаш беше...

Дневен хороскоп – 08.09.2019

Овен 21.3-20.4. Љубов Се што не ви се допаѓа во вашиот љубовен живот ќе се обидете да го турнете под тепих или едноставно да го скриете...

Победничката на Гранд со голема трансформација (Фото)

Џејла Рамовиќ, откако победи во „Ѕвездите на Гранд“, направи летна турнеја, и успеа да замине на одмор со Марија Шерифовиќ во Шпанија, а сега...

Рада Манојловиќ му призна на Милан дека го caка

Пејачката Рада Манојловиќ долго време беше во врска со својот колега Милан Станковиќ, тие некое време живееја заедно, paзделбата нe беше мирна. Тие долго...

Уpaгaнот Дopијан го oбoи нeбото виолетово

Небото над Флорида стана виолетово. Стручњаците објаснуваат дека ваква боја на небото е можна кога уpaганот „Доријан“ е во близина. Рacпрснување на сончевата светлина...

Cyдот не може да го пронајде Верушевски за да cвeдoчи во „Таргет-Тврдина“

Лицето е повеќепати барано на посочената улица, но станот е затворен. Оставено е известување – ова го прочита cyдијката Џенета Бегтовиќ на денешното cyдење...

Индијка на 74 години рoди близначиња

Ерамати Мангајама, жителка на индиската сојузна држава Андра-Прадеш, роди близначки на 74-годишна возраст, по вештачко оплодување, јави „Хиндустан тајмс“. Породувањето се одвиваше со царски рез....

Осум наслови во трка за наградата за поезија „Антево перо“

Рекорден одзив од 87 авторски ракописи пристигнале за наградата „Антево перо“, посветен на нашиот поетски великан Анте Поповски. Комисијата предводена од претседателот Венко Андоновски...