Свет

Дома Свет

ГОРИ ОСТРОВОТ ПАГ ВО ХРВАТСКА: Евaкyиpaни преку 10.000 лица

Околу 10.000 лица се eвакyиpaни по избувнувањето на голем пoжap на хрватскиот остров Паг во месноста Зрче, соопштуваат локалните медиуми. Oгнoт се зaпaлил околу еден...

Вучиќ до Заев: “Тој ми испрати извинување. Јас реков „поздрав друже“, што друго да...

Српскиот претседател, во синоќешното гостување на ТВ „Пинк“ потврди дека добил извинување од македонскиот премиер за разговорот на Зоран Заев со српските пранкери во...

Проблеми со „Твитер“: 70.000 корисници пријавуваат проблеми

Акциите на Твитер се во пад откако корисниците ширум светот објавија проблеми со пристапот до платформата за микроблогирање, јави Ројтерс. „Во моментов ги испитуваме проблемите...

Прв телефонски разговор на Путин и Украинскиот претседател Зеленски

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за украинските морнари кои минатиот ноември беа уапсени во Керчкиот залив,...

Турција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО

Турција вечерва го ратификуваше протоколот за нашето членство во НАТО. Досега околу две третини од НАТО членките го ратификуваа протоколот за прием на Македонија, а...

ЧУДО ОД АВТОПАТ: Од Хамбург до Шангај за 4 дена, Русија даде зелено светло...

Почетокот на изградбата на новиот автопат кој преку Русија ќе ги поврзува Европа со Кина, доби и официјално зелено светло. Автопатот "Меридијан" ќе оди на...

Страшно невреме во познатите летувалишта во Грција, неофицијално има и жртви (Видео)

Неколку од омилениите локаци за летување на Македонците во Грција вечерва беа погодени од силно невреме. Според фотографии и видеа објавени на социјалните мрежи невреме...

Чернобил станува туристичка дестинација

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша декрет со кој се укинуваат претходните забрани за посета на чернобилската „зона на исклучување“ околу местото на...

Вознијак: Ако сакате приватност, исклучете се од Facebook

Вознијак смета дека луѓето треба да се исклучат од Facebook доколку сакаат да ја задржат нивната приватност, бидејќи треба да бидат свесни дека во...

Авион на „Монтенегро ерлајнс“принудно слета, пилотот изгубил свест

Авион на црногорската компанија „Монтенегро ерлајнс“, кој летал на релација Тиват – Москва, денеска принудно слета на аеродромот во рускиот град Калуга откако пилотот...