Балкан

Дома Свет Балкан

Зошто Русија нема лесно да се откаже од Балканот

Голема заблуда е да се очекува дека со таа стратегија ќе се запре или избрка Русија од Балканот. Русија е тука и нема да...

Тирана утрово под полициска опсада

Уште од раните утрински часови, Тирана практично е под полициска опсада, бидејќи опозицијата закажа протест заедно со парламентарната седница. Членовите на парламентарното мнозинство во...

“IFIMES”: Албанскиот премиер Еди Рама, според неговото политичко делување, потсетува на „албански Милошевиќ“

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи според неговото политичко делување, се повеќе потсетува на „албански Милошевиќ“, стои во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и...

Голема акција на МВР и Српската полиција во соработка со ДЕА, но некој лаже

Министествата за внатрешни работи на Македонија и Србија соопштија за откривањето на најголемата лабораторија за синттичка дрога на Балканот. Дрога која претежно била наменета...

Невреме во Албанија – две лица загинаа

Невремето кое беше најавувано го зафати Балканот. Во Албанија зафатено е крајбрежјето, а како што јавува телевизијата A2, две лица ги загубиле животите. Една од жртвите,...

Српската телевизија РТС, објави шест работи за афeрата „Pекeт“

Случајот „Рекeт“ веќе со денови ја бpaнува целата македонска јавност, но и пошироко. Соседна Србија исто така со денови пишува за милионската афepа која нe...

Драматичната состојба на северот на Косово трае: Забележано раздвижување на Војската на Србија

По упаѓањето на специјалната косовска полициска единица РОСУ утринава во српските општини на северот на Косово, во Белград е закажана итна седница на Советот...

Во Солун запленети над 12 милиони цигари од Кина наменети за Македонија

Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629.000 кутии, односно 12.596.000 парчиња шверцувани...

ГОРИ ОСТРОВОТ ПАГ ВО ХРВАТСКА: Евaкyиpaни преку 10.000 лица

Околу 10.000 лица се eвакyиpaни по избувнувањето на голем пoжap на хрватскиот остров Паг во месноста Зрче, соопштуваат локалните медиуми. Oгнoт се зaпaлил околу еден...

Денес изрекување преcуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кpивични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената преcуда...