Балкан

Дома Свет Балкан

Вучиќ најави остри контpaмерки пpотив Косово!!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека Белград ги изготвил меpките пpотив Приштина, како реакција на даноците на српски производи увезени на Косово кои...

Пред утрешниот десетти пpoтест на албанската oпoзиција, властите превземаат вонредни мерки

Пред утрешниот десетти „национален пpoтест“ на албанската обединета oпoзиција, властите веќе ги преземаат потребните мерки, пред се во обeзбедувањето на Владата, Парламенот и Министерството...

Ексклузивно интервју со Никола Груевски на Тв Пинк

Денес во 21 часот ќе се емитува ексклузивно интервју со поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски.

Србинка силувана 20 пати во Дубаи од човек кој го запознала на интернет

Србинка (53) години доживеала вистинска тортура после состанок во Дубаи со маж од Нигерија кој го запознала на социјалните мрежи. Насилникот и го одземал пазошот,ја...

Дачиќ: Запрете ја воената машиннерија на Приштина пред да предизвика ново крвопролевање

На седницата на Советот за безбедност на ОН, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ предупреди за ситуацијата во Косово бидејчи според сознанијата на Белград,...

Скокнаа цените ова лето за лежалки, гиро, пиво и кафе во Грција

Иако цените останаа повеќе или помалку исти како минатата година, цените на кафето и пијалаците се во просек за околу 1 евро повисоки отколку...

На аеродромот во Солун уапсена жена за трговија со органи

Цариниците на солунскиот аеродром „Македонија“ во багажот на патничка, која од Москва пристигнала во Солун, пронашле стерилизирани човечки клетки што се користат за кератопластика,...

Грчки медиуми: Рама се обидува да го врати сеништето за Голема Албанија

Грчките медиуми дадоа големо внимание на “бомбастичната” изјава на премиерот Еди Рама за потребата од заеднички претседател на Албанија и на Косово, оценувајќи го...

Денес изрекување преcуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кpивични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената преcуда...

Еди Рама во тешка состојба итно префрлен во Берлин ?

Албанскиот премиер Еди Рама итно е префрлен во болница во Берлин поради проблеми со срцето, објавија албанските и косовските медиуми. По прединфарктната состојба која Еди...