Балкан

Дома Свет Балкан

Вучиќ свика итна седница на Националниот совет за безбедност на Србија по убиството на...

Убиството на Оливер Ивановиќ е злосторнички и терористички чин, кој има цел да ја дестабилизира ситуацијата на Косово и Метохија, и тоа претставува напад...

Утрово извршен атентат врз Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанска иницијатива “Србија, демократија, правда” на...

Непознати напаѓачи утрово извршиле атентат врз лидерот на СДП, Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица,  тој им подлегнал на повредите. Лидерот на граѓанска иницијатива "Србија, демократија,...

Бојко Борисов во младоста

Актуелниот премиер на Република Бугарија од секогаш бил во или блиску до политиката, но не и секогаш како политичар. Во минатото тој работел како телохранител...

Кинескиот гигант Алибаба, доаѓа во Србија

Кинескиот и светски гигант за онлајн трговија Alibaba доаѓа во Србија. Со оваа соопштение се стави точка на неколку месечните шпекулации за тоа која...

Еуропол: Албанија е главен извор на марихуана и синетички дроги за земјите од ЕУ

Трговијата со дрога и наркотични средства е најпрофитабилен бизнис за криминалните структури во земјите од ЕУ. Во овој нелегален бизнис се вртат околку 24...

Голема акција на МВР и Српската полиција во соработка со ДЕА, но некој лаже

Министествата за внатрешни работи на Македонија и Србија соопштија за откривањето на најголемата лабораторија за синттичка дрога на Балканот. Дрога која претежно била наменета...

Дали Хашкиот трибунал постхумно го амнестираше Слободан Милошевиќ?

При изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ од страна на Хашкиот трибунал беше опфатен и челен кој го опфаќа и делувањето и активностите на...

Додик со сериозни обвинувања кон Изадбегович

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изнесе сериозни обвинувања кон Бакир Изадбеговиќ. Додик го обвини Изадбегович дека учествува во обучување и подготвува паравоени организации...