Балкан

Дома Свет Балкан

“IFIMES”: Албанскиот премиер Еди Рама, според неговото политичко делување, потсетува на „албански Милошевиќ“

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи според неговото политичко делување, се повеќе потсетува на „албански Милошевиќ“, стои во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и...

Со наближување на денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија.

Во северниот град Скадар по тензичната ситуација во моментот кога членови на ЦИК го доставуваа изборниот материјал во еден објект во општината, синоќа е...

Голем пожар на вториот крак на Халкидики

Голем пожар избувна на вториот крак на Халкидики, во областа Ситонија. Возачите велат дека видливоста на патот од Солун до Неа Муданија е намалена. Шума...

ВИДЕО од нападот на возилото на албанскиот премиер Еди Рама

Автомобилот на албанскиот премиер Еди Рама, како и останатите возила од придружбата, биле нападанати со јајца, тврди предмети и пиротехнички средства во градот Либражд,...

Нападнато возилото на албанскиот премиер Еди Рама

Автомобилот на албанскиот премиер Еди Рама, како и останатите возила од придружбата, биле нападанати со јајца, тврди предмети и пиротехнички средства во градот Либражд,...

РАМА: Парламентот е должен да реагира во име на народот кога претседателот „полyдyва“

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјaк порача дека одлуката на претседателот на Албанија Илир...

Дачиќ: Запрете ја воената машиннерија на Приштина пред да предизвика ново крвопролевање

На седницата на Советот за безбедност на ОН, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ предупреди за ситуацијата во Косово бидејчи според сознанијата на Белград,...

Хрватска со ѕид ќе се штити од мигрантите

Министерството за внатрешни работи на Хрватска денеска на граничниот премин Маљевац кон Босна и Херцеговина постави висока метална заштитна ограда, која треба да ги...

Рама му се закани на Мета: Сам си ја напиша судбината

Албанскиот премиер Еди Рама од градот Бурел каде присуствува на изборен митинг го најави заминувањето на претседателот Илир Мета, велејќи дека вчера сам си...

Медлин Олбрајт ќе учествува на прославата на годишнината од влегувањето на НАТО во Косово

Поранешната државна секретарка на Соединетите Американски Држави, Медлин Олбрајт ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во Косово, што...