Бизнис

Дома Свет Бизнис

Горење во Србија го префрли дел од производството

Од Горење ДООЕЛ Скопје потврдуваат дека дел од производството на компанијата се сели од Велење, Словенија во Ваљево, Србија. Оттаму појаснуваат дека во Ваљево...

Со Huawei на чело, кинеските смартфони држат 32% од европскиот пазар

Најновите податоци кои денеска беа објавени од страна на Canalys, велат дека кинеските телефони всушност доминираат на европскиот пазар. И не само тоа, тие...

“Турски Поток” почнува да се гради, Турција и Руски “Газпром” постигаа согласност

Вчера турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Анкара и Москва постигнале договор за корекција во цената на дистрибуираниот руски гас за 2015 и 2016...

Норвешка не успева да најде нов пласман за своите риби откако го загуби рускиот...

Норвешка губи околу една милијарда долари годишно откако Русија го затвори својот пазар за норвешките риби како одговор на западните санкции. "По ладењето на односите...

Samsung Galaxy S9 доаѓа со додаток DexPad, ќе може да се користи како компјутер

Компанијата Самсунг го регистрираше продуктот DexPad, кој како додаток на мобилниот уред ќе овозможи беспрекорно користење на перформансите на телефонот во улога како деск-топ...

Епл призна дека свесно ги успорува постарите модели на Ајфон

Apple ги потврди сомневањата на многу сопственици на iPhone, откривајќи дека намерно успорува некои модели на iPhone како што стареат. Многу клиенти веќе долго време...

Кинескиот гигант Алибаба, доаѓа во Србија

Кинескиот и светски гигант за онлајн трговија Alibaba доаѓа во Србија. Со оваа соопштение се стави точка на неколку месечните шпекулации за тоа која...

Биткоинот ја проби границата од 10.000 сега чини неверојатни 11.000 долари

Да кажеше некој на почеток на годината дека за секој долар ќе добиете 11 ако купите bitcoin, најверојатно никој немаше да му поверува. Сепак...

Биткоин сигурно чекори кон вредност од 9000 долари

Најпопуларната крипто валута Биткоин денес се искачи на неверојатни 8930 долари со тенденција да ја надмине вредноста од 9000 долари по единица. Споредбено со...