Европа

Дома Свет Европа

Во трката со бикови во Памплона, Шпанија повредени петмина луѓе

Пет лица се повредени во првата трка со бикови на познатиот фестивал во шпанскиот град Памплона, објави РТВЕ, повикувајќи се на информации од тамошните...

Борисов: Македонија нема да добие преговори со ЕУ (Видео)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најавува дека Македонија и другите земји од Западен Балкан нема да добијат преговори со ЕУ во блиска иднина. Среде разговорите...

Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ

Поранешниот претседател на Црна Гора Момир Булатовиќ почина на 63 години. Булатовиќ е роден во 1956 година во Белград. Од политиката се повлече во 2001...

Урнат остатокот од мостот во Џенова на кој загинаа 43 луѓе

Со силна планирана експлозија е урнат остатокот од мостот во Џенова кој минатата година се урна при што загинаа 43 луѓе. Поради големиот облак од...

Голем шумски пожар во Грција, познато летувалиште во пламен!

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот...

Cyдот во Будимпешта го oдби барањето за eкcтрадиција на Никoла Груевски.

Cyдот во Будимпешта пред малку го oдби барањето за ekcтрадиција на екс премиерот на Макдонија, Никoла Груевски. Судијата Ева Варегеј ја опpавдаа одлуката по пpecудата,...

Експлозија во Виена: Се урна зграда по експлозија – најмалку 10 повредени

Најмалку 10 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена. Како што соопшти локалната полиција,...

Поранешниот претседател на УЕФА Мишел Платини yaпсен

Поранешниот претседател на УЕФА Мишел Платини беше уапсен по истpагата за доделување на организацијата на Мундијалот 2022. Поранешниот претседател е yапсен во родната Франција. Според...

Макрон сака да ја види Меркел на чело на ЕК

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното европско извршно тело. Сепак, Меркел...

Ескалира политичката криза во Молдавија, постои опасност од насилства и судири

Шаторите на демонстрантите се поставени пред законодавниот дом, ескалираше политичката криза во Молдавија, новоименуваниот претседател Павел Филип го распушти парламентот и распиша предвремени избори...